Taras czy weranda – Co wybrać?

drewniana weranda

Taras czy weranda - Co wybrać?

Projektując wymarzony dom chcemy stworzyć „furtkę”, przez którą natura będzie mogła przekraczać umowną granicę domu, a my uzyskamy łatwy i szybki dostęp do przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz.
Taką furtką może być weranda lub taras. Która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Taras czy weranda – Zacznijmy od definicji

Pojęcia werandy i tarasu są sobie bardzo bliskie, jednak same strefy zasadniczo się od siebie różnią. Różnice wynikają przede wszystkim z niuansów konstrukcyjnych.

Weranda jest strefą przechodnią miedzy domem a ogrodem. Może być, częściowo lub całkowicie, otwarta lub
zamknięta. Na ogół weranda ma jednak dach i podłogę, a jej ściany są dodatkowo przeszklone. Pod tym względem bardzo przypomina ją nowoczesna zabudowa tarasu, dzięki której zamykamy otwartą dotąd przestrzeń, umożliwiając jej użytkowanie niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku.

Tarasem zwyczajowo nazywamy fragment posadzki, przez który przechodzimy, wychodząc do ogrodu. Taras może, choć wcale nie musi być zadaszony. Dawniej pełnił on funkcje użytkowe tylko latem, i to przy sprzyjającej aurze. Nowoczesna zabudowa tarasu jest przestrzenią, z której korzystamy znacznie częściej.

Taras, nie tylko na parterze

Najprostszą, a zarazem najbardziej popularną konstrukcją jest taras parterowy. To wspomniana wcześniej strefa, przez którą przechodzimy wychodząc do ogrodu. Alternatywą dla otwartego tarasu jest taras z podcieniem, a więc fragmentem stropu, który częściowo osłania przestrzeń rekreacyjną od słońca czy deszczu. Taras może się również znaleźć na dachu.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie do tego celu dachu wkomponowanego w bryłę budynku garażu. Tarasy znajdujące się na wyższych kondygnacjach budynków zawsze urządzane są na stropie, pod którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne lub użytkowe. Taras wychodzący poza bryłę budynku to już nie taras, to balkon.

Taras czy weranda - Co powinieneś wybrać?

Nowoczesne technologie oferują praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni tarasowej i jej użytkowania niezależnie od warunków atmosferycznych. To sprawiło, że tarasy cieszą się coraz większa popularnością wśród inwestorów i często ustępują miejsca tradycyjnej werandzie.

Zabudowy werandy są natomiast powszechne w budynkach oferowanych przez rynek wtórny. Ich misterne wkomponowanie w bryłę dodaje uroku nieruchomości, a niemałe możliwości aranżacji sprawiają, że z werandy możemy korzystać na wiele sposobów.