Sposób na elegancką zabudowę balkonu

zabudowany balkon

Zabudowa balkonu to znakomity sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni. Może ona przemienić się w przestronną jadalnię, kameralne miejsce wypoczynkowe, egzotyczną oranżerię, albo po prostu mini warsztat. Zabudowa balkonu to ogromne możliwości i tylko wyobraźnia jest tu limitem!

Wykonanie zabudowy balkonu cieszy się coraz większą popularnością – latem daje dodatkową osłonę przed uciążliwymi upałami, zimą natomiast pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pomimo minusowych temperatur. Jaka zabudowa będzie najlepsza i przede wszystkim, jak warto ją zaaranżować?

Zalety zabudowy balkonu – od zacienienia po dodatkową przestrzeń

Niewątpliwą zaletą zabudowy balkonu jest dodatkowa przestrzeń – znakomicie sprawdzi się jako przedłużenie jadalni lub salonu, ogród zimowy czy po prostu chłodniejsze miejsce, w którym można przechowywać tak i kwiaty, jak i warzywa i owoce, chroniąc je tym samym tak przed działaniem mrozu, jak i szkodników.

Latem natomiast zabudowany balkon może być idealną osłoną przed palącym słońcem. Pomocne będą przy tym zasłony czy rolety, które odbijają mocne promienie i dają odrobinę tak potrzebnego wytchnienia. Dobre systemy zabudowy balkonów powinny także posiadać funkcje zabudowy moskitierą – dzięki temu wypoczynek w długie letnie wieczory będzie dokładnie tym, czego potrzebujemy.

Bez względu na sezon, zabudowa balkonu czy tarasu to sposób na właściwe zagospodarowanie miejsca, które w zależności od potrzeb może być wielofunkcyjne i użytkowe przez cały rok.

Zabudowa balkonu: od prostych rozwiązań do innowacyjnych projektów

Istnieje wiele form zabudowy balkonu – mogą to być po prostu stelaże, do których zostaną dołączone szyny, a tym samym stwarza to możliwość zawieszenia zasłon, ale też i pełne szyby, które można otwierać i zamykać lub przesuwać dopasowują do indywidualnych potrzeb. Różnorodność form sprawia, że czasem trudno się zdecydować.

Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem na zabudowę tarasu czy balkonu jest Alkon System Plus. Zdecydowanie zwiększa on funkcjonalność całej przestrzeni i pozwala na efektywne jej wykorzystanie bez względu na aurę panującą na zewnątrz. W pogodne dni przeszklenia można otworzyć, zaś w trakcie silnego deszczu lub mocnego wiatru pozwalają one na cieszenie się widokiem za oknem. 

Zabudowę balkonu docenią także właściciele zwierząt, którzy obawiają się o ich bezpieczeństwo – pupile wciąż mają możliwość zwiedzania, ale jednocześnie pozostając w zasięgu wzroku swoich właścicieli.

Czym zabudować balkon? Jak wybrać odpowiedni materiał i styl?

Do zabudowy balkonu można użyć wielu materiałów – prostych belek i listew, jak i aluminiowych systemów. Sam materiał powinien zostać dopasowany do stylu, ale też i do potrzeb. Inne bowiem materiały sprawdzą się jako sezonowe rozwiązania, a inne – jako stałe. Skomplikowane projekty wymagają także innowacyjnych rozwiązań, które dosłownie szyte są na miarę. Warto także wziąć pod uwagę trwałość samych rozwiązań – choć niektóre mogą wydawać się tańsze, w ogólnym rozrachunku ze względu na częste wymiany i konserwacje mogą okazać się znacznie kosztowniejsze.

Decydując się na zabudowę balkonu oprócz własnych potrzeb pod uwagę powinno się wziąć także architekturę. Styl zabudowy balkonu powinien bowiem pasować do samego budynku. I tu warto nadmienić, że nawet nowoczesne rozwiązania można dopasować do zabytkowych domów z początku XX wieku, kamienic, jak i do współczesnego oszczędnego w formie budownictwa. W niektórych przypadkach niezbędne jest pozwolenie architekta, wspólnoty lub konserwatora zabytków, co może wpłynąć na ostateczny kształt samej zabudowy.

Najbardziej sprawdzony sposób na zabudowę balkonu

Różnorodność architektoniczna w Polsce, jak i indywidualne zapotrzebowanie właścicieli mieszkań i domów sprawia, że nie ma jednego idealnego pomysłu na najlepszą zabudowę balkonu. Wszystko jest kwestią gustu, ale też i aktualnych wymagań. Na nowoczesne zabudowy tarasów i balkonów coraz częściej decydują się także właściciele zwierząt, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo pupili. Istotne jest zatem, aby zabudowa nie tylko była estetyczna, ale też i trwała.

Najbliżej ideału znajdują się systemy aluminiowe, które pozwalają na swobodne przesuwanie drzwi zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Dzięki takiemu systemowi nie tylko zwiększamy przestrzeń, z której możemy swobodnie korzystać zimą, ale też i korzystać z uroków wiosny i lata po prostu przesuwając konkretne moduły.

W systemie Alkon wykorzystane zostały czterotorowe prowadnice, które umożliwiają przesuw każdego z elementów, dzięki czemu cała konstrukcja jest nie tylko estetyczna, dopasowana do potrzeb, ale przede wszystkim – bezawaryjna. Trwałość systemu sprawia, że jest on chętnie wybierany i montowany na różnego rodzajach powierzchni zewnętrznych – indywidualne podejście do klienta pozwala także na stworzenie zabudowy idealnie dopasowanej do potrzeb.

W aluminiowym systemie przesuwnym można zainstalować także moskitiery, które wpływają na komfort korzystania z przestrzeni wiosną i latem, jak i siatki dla kotów zapewniając pupilom pełne bezpieczeństwo.

Idealny system w teorii nie istnieje, ale my wiemy, że aluminiowy system Alkon jest ceniony przez naszych klientów od wielu lat. Pozwala on na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni i dopasowanie jej do własnych potrzeb. Oprócz trwałości jest też po prostu elegancki, a to jedna z najważniejszych cech dobrych zabudów balkonów i tarasów.