Jak wykonać zabudowę balkonu? Formalności, pozwolenia i technologie

zabudowy balkonuZabudowy balkonów są coraz popularniejsze, szczególnie wśród mieszkańców dużych miast. Pozwalają bowiem odgrodzić się od niekorzystnych czynników zewnętrznych, jednocześnie tworząc dodatkową przestrzeń domową do wykorzystania. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by móc wykonać zabudowę balkonu i na jaką konstrukcję warto się zdecydować.

Zabudowa balkonu lub tarasu – dlaczego warto?

Zabudowa balkonu może być korzystnym rozwiązaniem z co najmniej kilku powodów. Pierwszym jest izolacja termiczna. Dotyczy to przede wszystkim tych balkonów i tarasów, które usytuowane są od północy, co powoduje brak naturalnego światła przy jednoczesnym narażeniu na zimny wiatr. Drugim może być większe poczucie bezpieczeństwa i intymności – to coś, czego brakuje przede wszystkim mieszkańcom parterów, którzy dysponują balkonem. Kolejnym jest izolacja od ulicznego hałasu oraz kurzu i smogu, których nie brakuje szczególnie w dużych miastach.

Ponadto zabudowanie balkonu to sposób na zyskanie nowej, całorocznej przestrzeni domowej, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Tym samym powiększa się metraż, a także wartość mieszkania.

Czy zabudowy balkonu wymagają pozwolenia?

Zabudowy balkonu to inwestycje podlegające ustawie o spółdzielniach i prawu budowlanemu. Dlatego taka inwestycja zazwyczaj będzie wymagać pozwolenia. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac warto zasięgnąć informacji w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej – niektóre z nich zabraniają wykonywania zabudowy balkonu. Jeżeli regulamin spółdzielni nie zabrania tego typu ingerencji w strukturę budynku, należy przedstawić jej władzom dokładny opis zamierzonych prac. Dlatego warto uprzednio sporządzić odpowiedni projekt zabudowy balkonu – najlepiej z pomocą wyspecjalizowanej w tym obszarze firmy. Taki projekt zazwyczaj nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat. Władze spółdzielni lub zarządca budynku po zaaprobowaniu projektu przekaże go do gminy, która ma 30 dni na zatwierdzenie wniosku. Będąc właścicielem budynku jednorodzinnego, należy udać się do urzędu samodzielnie z podobną dokumentacją.

Jak wykonać zabudowę balkonu?

Zabudowa balkonu szkłem może być wykonana w jednej z dwóch technologii. Dostępne rozwiązania różnią się stopniem skomplikowania, funkcjonalności i estetyki.

  • Zabudowa ramowa składa się ze szklanych tafli opartych na aluminiowej ramie i poruszających się w prowadnicach. Problemem może być w tym przypadku szczelność konstrukcji, jednak jest to najprostsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie.
  • Zabudowa bezramowa jest pozbawiona pionowych elementów ramy. Tafle szkła umocowane są w prowadnicach umieszczonych przy suficie i podłożu lub balustradzie, co uniemożliwia odpowiednie uszczelnienie zabudowy. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo estetyczne.

Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. Wiele zależy też od samej konstrukcji balkonu i tarasu oraz całego budynku. Aby wykonać dopasowany do swoich potrzeb projekt zabudowy, skontaktuj się z wyspecjalizowaną w tej dziedzinie firmą.