Dlaczego warto zdecydować się na zabudowanie balkonu?

zabudowa balkonu

Zabudowanie balkonu czy tarasu to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest szczególnie korzystne w kilku konkretnych sytuacjach. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto zabudować balkon i jak podejść do tego zadania, by wykonana konstrukcja była estetyczna oraz funkcjonalna.

Po co wykonuje się zabudowy balkonu?

Zabudowa balkonu to zabieg szczególnie pożądany w wielu sytuacjach. Balkon latem może być rewelacyjną przestrzenią do odpoczynku, jednak często wykorzystujemy go jedynie podczas cieplejszych miesięcy. A gdyby było to miejsce, które może Ci służyć przez cały rok? To właśnie motywacja, która kieruje większością inwestorów decydujących się na zabudowę balkonu lub tarasu. Dobrze dobrana i wykonana konstrukcja może przemienić Twój balkon w ogród zimowy, dodatkową przestrzeń do codziennego relaksu albo funkcjonalne miejsce do przechowywania.

Kiedy zabudowa balkonu to szczególnie dobry pomysł?

Zabudowy balkonu chętnie wykonują m.in. posiadacze balkonów znajdujących się po północnej lub zachodniej stronie. Wówczas próżno liczyć na relaks w ciepłych promieniach słońca czy prowadzenie bujnych upraw. Jednocześnie mieszkanie jest wówczas narażone na działanie zimnych wiatrów, przez co trudniej utrzymać w nim optymalne warunki termiczne w sezonie zimowym, a jednocześnie ogrzewanie przestrzeni jest droższe.

Na zabudowanie balkonu warto również zdecydować się, zamieszkując parter – poprawi to poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i zabezpieczy domostwo przed włamaniem nawet podczas dłuższej nieobecności domowników. Ponadto zabudowa balkonu to sposób na oddzielenie się od hałasów dobiegających z ulicy i chodnika oraz dodatkowa ochrona przed wszechobecnym kurzem i smogiem. To również rozwiązanie dla właścicieli ciekawskich zwierzaków i rodziców niesfornych maluchów, dla których wspinaczki po barierkach mogłyby się zakończyć tragicznie. Zyskana w ten sposób przestrzeń może być zaś wykorzystana na wiele sposobów.

Jak wykorzystać zabudowę balkonu lub tarasu?

W zależności od rozmiaru, proporcji i usytuowania balkonu lub tarasu jego zabudowa może pełnić różne funkcje. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać jako:

  • ogród zimowy – miejsce do odpoczynku wśród roślin,
  • dodatkowe pomieszczenie lub jego część – np. kącik jadalny przy salonie, biblioteczkę przy sypialni, a nawet spiżarnię lub garderobę,
  • składzik, np. na rower i okresowo wykorzystywany sprzęt oraz akcesoria.

Jeżeli zdecydujesz się na wysokiej jakości, estetyczną i funkcjonalną zabudowę, na pewno nie pożałujesz tego wyboru. Swój nowy balkon wykorzystasz niezależnie od pogody i zyskasz nową przestrzeń w domu.